menu close menu 

Tarihçe

PAMUKKALE TENİS KULÜBÜ DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 

01 Temmuz 1990 yilinda kurulan ve Denizli’deki ilk Federe kulüp olan Tenis Kulübümüz bu yıl 31. yilini kutlamanin gurur ve mutlulugunu yasamaktadir.

Kulübümüz, Denizli’nin sosyal bir eksikligini gidermek, insan hayatinin ayrilmaz bir parçasi olan sporun bilinçli olarak yapilmasini saglamak, tenis sporunu sevdirmek, yayginlastirmak, üyelerimizi dogal güzellikleri bulunan bir ortamda bir araya getirmek, amaciyla kurulmustur.

Ülkemizde de gün geçtikçe yayginlasan tenisin her yasta yapilabilmesi, zevkli bir spor olmasi kulübümüzün önemini ve prestijini de arttirmaktadir.

Kulübümüzün ismi de turizm cennetimiz olan Pamukkale ile özdeslestirilerek PAMUKKALE TENIS KULÜBÜ olarak belirlenmistir.

Kulübümüz, 25.000 M ² arazi üzerine kurulmus olup; içerisinde uluslararasi standartlarda 10 adet tenis kortumuz ve oynama duvarimiz, çocuk oyun alanimiz, restaurant ve cafemiz mevcuttur.

Derneğimiz bünyesinde 16 – 70 yaş aralığında tüm yıl boyunca 1.000 kişiden fazla farklı tenis gönüllüsü tenis oynamaktadır. Bunların bir kısmı kulübümüz üyesi, bir kısmı Denizli’de yerleşik, üye olmayan insanlar, bir kısmı da şehir dışından turnuvalara katılan insanlardır.

Derneğimiz bünyesinde dönemsel olarak sürekli şekilde 7 – 16 yaş arası 80 – 100 kadar çocuğumuz altyapı sporcusu olarak yetiştirilmekte ve tenis eğitimi almaktadır.

Bu sporcuların çoğu kulübümüz bünyesinde açılan “ücretsiz tenis kursları” ile keşfedilmektedir.

 

BAŞARILARIMIZ

Kulübümüzdeki performans sporcularımızdan;

2018 yılında Eren ÖZDEN  2 kere 

2012 yılında Ece TAN  2 kere 

milli takım belirleme turnuvalarında dereceye girerek milli takıma katılmaya hak kazanmışlardır.

 

Kulübümüzdeki veteran sporcularımızdan;

Nilgün KEÇECİ 7 kez

Aynur PEŞDERELİ 2 kez

Hatice AKÇA 1 kez

 veteran milli takım belirleme turnuvalarında dereceye girerek veteran milli takımına katılmaya hak kazanmışlardır.

 

TURNUVALAR

Kulübümüz Denizli ilimizde her yıl birçok bölgesel, ulusal ve hatta uluslararası tenis turnuvası organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 

 

  Kulübümüzde uluslararası turnuvalara örnek olarak:

- 2014 yılında Türkiye, İngiltere, İspanya, Macaristan ve Slovenya Milli Takımlarının katıldığı 18 Yaş Altı Avrupa Bayanlar Yaz Kupası turnuvası düzenlenmiştir.

- 2013 yılında Türkiye, Hollanda, Rusya, Hırvatistan ve Sırbistan Milli Takımlarının katıldığı 18 Yaş Altı Avrupa Bayanlar Yaz Kupası turnuvası düzenlenmiştir.

- 2012 yılında Türkiye, Ukrayna, Rusya, Yunanistan ve İspanya Milli Takımlarının katıldığı 18 Yaş Altı Avrupa Bayanlar Yaz Kupası turnuvası düzenlenmiştir.

 

Kulübümüzün organize etmesi için Türkiye Tenis Federasyonu 8-9-10-12-14-16 yaş turnuvalarından her yıl 3-4 tane ulusal turnuvayı takvimine yazar. Lisanslı performans sporcuları yaş gruplarında çeşitli illerden bu turnuvalara katılarak puan toplayıp milli takıma girmeye çalışırlar.

 

Kulübümüzde her yıl düzenlenen gelenekselleşmiş bölgesel turnuvalar:

  1. LADİES CUP
  2. BAHAR KUPASI
  3. İL BİRİNCİLİĞİ KUPASI
  4. BELEDİYE BAŞKANLIĞI KUPASI
  5. VALİLİK KUPASI
  6. SONBAHAR KUPASI
  7. TTF KLASMAN TURNUVASI